Premiera: Błonie Zodiak Mechaniczny

Marka Zodiak przez długi czas kojarzyła mi się z radioodbiornikiem stereo z czasów mojego dzieciństwa. To zapewne dlatego, że jedyne zegarki, jakie wtedy znałem, to modele sowieckie, oraz „mityczny” ówcześnie Atlantic. Dziś oczywiście, gdy słyszymy „Zodiak”, to niemal od razu skojarzenia każdego fana zegarmistrzostwa ukierunkowują się na jeden z modeli zegarków produkowanych w Polsce w zakładach ZMP Błonie.

Współczesna, reaktywowana firma Błonie rozpoczęła swoją działalność od stworzenia zegarka, którego projekt tarczy bazował właśnie na tej z dawnego modelu Zodiak. Wzbudziła ona ożywione dyskusje i niezłe zamieszanie wśród zegarkomaniaków z racji nietypowej podziałki, w zasadzie mającej się nijak do tradycyjnego podziału na 60 minut. Później, w kolejnych latach, powstały kolejne zegarki, już o oficjalnej nazwie Błonie Zodiak.

Teraz prezentujemy najnowszy model z tej serii.

Premiera modelu Zodiak Mechaniczny

W dniu 15 grudnia 2022 roku, tradycyjnie w mieście Błonie, odbyła się oficjalna premiera nowego modelu Zodiak Mechaniczny.

Uroczystej odsłony czasomierzy dokonał Pan Burmistrz Miasta – Zenon Reszka, bez którego to wydarzenie nie mogło się odbyć. Pośród przybyłych gości znaleźli się także błońscy kolekcjonerzy starych oraz współczesnych zegarków Błonie, a także dwóch lokalnych zegarmistrzów, którzy pamiętają jeszcze początki działalności Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych MERA Błonie.

Organizatorzy mieli okazję wysłuchać pierwszych opinii i komentarzy na temat nowych zegarków, które okazały się bardzo budujące. Jak można przeczytać na profilu Błonie Watches na FB: „Dzięki nim wiemy, że jesteśmy na właściwej drodze!”

Pora zatem, abyśmy także poznali tegoroczną nowość.

Trzy odsłony kolorystyczne

Błonie Zodiak Mechaniczny powstał w trzech odsłonach kolorystycznych.

Co ciekawe, na tarczy nie zobaczymy już logo marki Błonie, a jedynie nazwę modelu – Zodiak. Zanim rozpiszę się o nowych zegarkach, wtrącę jeszcze ciekawostkę, którą przeczytałem na stronie firmy. Otóż w latach 60. XX wieku model Zodiak miał stać się zegarkiem… zakazanym. Ambasada szwajcarska złożyła protest, zegarki Zodiak musiały zostać wycofane, a polska firma zapłaciła ponoć wysoką karę finansową. Sytuacja zaistniała ze względu przez zbieżność nazw ze szwajcarskim producentem zegarków Zodiac (jeden z ciekawszych modeli vintage tej marki opisywaliśmy: Zodiac Astrographic SST). Inna litera na końcu nazwy nie uratowała sytuacji. Wyprodukowano wówczas jedynie około 500 egzemplarzy polskiego Zodiaka.

Choć w „przymusowej” limitacji, to jednak zegarek powstał. Posłużył następnie jako inspiracja dla stworzenia dziś prezentowanego, współczesnego modelu Błonie Zodiak Mechaniczny.

Premierowemu zegarkowi jest prawdopodobnie wizualnie najbliżej do pierwowzoru, spośród dotychczas wykonanych oraz oferowanych różnych modeli Błonie, i ich protoplastów.