Grand Seiko – historia marki i najważniejsze osiągnięcia

Historia marki Grand Seiko jest nierozłącznie powiązana z wielką japońską manufakturą powstałą w 1881 roku – firmą Seiko. Od wprowadzenia pierwszego japońskiego zegarka naręcznego, modelu Laurel w 1913 roku, firma nieustannie pracowała nad podnoszeniem jakości swoich czasomierzy. W pewnym momencie stało się jasne, że aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów oraz by być konkurencyjnym wobec szwajcarskich, wielkich producentów zegarków, niezbędne jest stworzenie odrębnej marki reprezentującej najwyższy stopień zegarmistrzowskiego kunsztu. Tak właśnie narodziła się marka Grand Seiko.

Początki – pierwszy zegarek Grand Seiko

Pierwszy zegarek z logo Grand Seiko o referencji 3180 powstał w 1960 roku.

 Jego wprowadzeniu towarzyszyła jedna idea, która przyświecała inżynierom i projektantom – stworzenie “idealnego” zegarka, który byłby tak precyzyjny, trwały, wygodny w noszeniu i tak piękny, jak to tylko możliwe.

Produkty marki Grand Seiko miały być najlepszymi czasomierzami na świecie, królami wśród zegarków.

Dlatego w logo marki umieszczono ryczącego lwa – króla świata zwierząt.

Grand Seiko – historia marki i najważniejsze osiągnięcia

Pierwszy model marki Grand Seiko wyposażono w mechanizm z manualnym naciągiem, który pracował z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 18 000 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu wynosiła 45 godzin. Dzięki wysokiej wówczas dokładności wskazań, mieszczącej się w przedziale od +12 do -3 sekund na dobę, był to pierwszy japoński zegarek z certyfikacją ówczesnych norm chronometru. Właśnie dlatego na tarczy, pod złotym logo pisanym charakterystyczną czcionką w stylu gotyckim, umieszczono napis: “chronometer”.

Oznaczenie to pojawiło się jeszcze na kilku modelach, jednak przestano je stosować, bowiem japońskie mechanizmy, które montowano w zegarkach Grand Seiko, zaczęły przewyższać swoją dokładnością chodu szwajcarskie normy chronometrów, ustanawiając własne, niezwykle wysokie standardy.

W 1967 roku ukazał się model Grand Seiko 44GS. Zegarek ten ustanowił stylistyczny wzór, tzw. “Grand Seiko Style” dla kolejnych zegarków tej japońskiej marki. Możemy doszukać się go również we współczesnych egzemplarzach.

Grand Seiko – historia marki i najważniejsze osiągnięcia