Omega Speedmaster Wally’ego Schirry sprzedany za ponad 1,9 miliona USD

Chronograf OMEGA Speedmaster, stanowiący wcześniej własność i noszony przez astronautę NASA Waltera „Wally’ego” Schirrę, został sprzedany w domu aukcyjnym RR za 1 907 000 dolarów amerykańskich. Model o nr ref. BA 145.022, w kopertą oraz bransoletą wykonanymi z 18-karatowego żółtego złota, ma szczególną wartość historyczną, ale także reprezentuje wyjątkową oraz trwałą więź marki OMEGA z osiągnięciami ludzkości w dziedzinie eksploracji kosmosu. Zegarek należy do legendarnej „Numerowanej Edycji” wyprodukowanej w 1969 roku, która uhonorowała sukces misji Apollo 11. Czasomierze o numerach 3 do 28 trafiły do astronautów programu kosmicznego NASA, w tym tych, którzy uczestniczyli w uroczystej kolacji „Astronaut Appreciation Dinner” 25. listopada tego samego roku, w Houston. Walter Schirra był wśród tych astronautów, gości wieczoru.
Omega Speedmaster Wally’ego Schirry sprzedany za ponad 1,9 miliona USD

Na zdjęciu Thomas Stafford oraz Wally Schirra. Źródło: NASA

Otrzymał zegarek Omega z numerem 8, którego dekiel okala specjalny grawerunek o treści: „Astronaut Walter M. Schirra, Mercury 8 – Gemini 6 – Apollo 7”.

Słynny i rzadko spotykany burgundowy pierścień

Zegarek Omega Speedmaster BA 145.022 jest wykonany z 18-karatowego żółtego złota, ponadto ma słynny i rzadko spotykany burgundowy pierścień oraz dodatkową inskrypcję na deklu: „W hołdzie podboju kosmosu przez człowieka, z czasem, w czasie i o czasie”.

Zegarek wyposażono w mechanizm Omega kaliber 861, spadkobiercę legendarnego mechanizmu kaliber 321, który towarzyszył astronautom w misjach na Księżyc.

Omega Speedmaster Wally’ego Schirry sprzedany za ponad 1,9 miliona USD
Omega Speedmaster Wally’ego Schirry sprzedany za ponad 1,9 miliona USD

Schirra odgrywa symboliczną rolę w historii kosmicznej eksploracji OMEGA. W 1962 roku,

W dniu 3. października, podczas lotu Sigma 7 w ramach programu Mercury miał na ręku swój prywatny Speedmaster CK 2998. Był to pierwszy raz, gdy zegarek OMEGI był noszony w przestrzeni kosmicznej, a także początek długiej i wyjątkowej przygody tej szwajcarskiej marki w projektach pozaziemskich.

Zaledwie kilka lat później NASA oficjalnie zakwalifikowała zegarek Speedmaster do wszystkich załogowych misji kosmicznych, rozpoczynając ważny rozdział w historii marki OMEGA, który trwa do dziś.

Pamiątkowa Numerowana Edycja objęła wyłącznie 1014 egzemplarzy zegarków wyprodukowanych w latach 1969-1973. Pierwszy z zegarków otrzymał Prezydent Stanów Zjednoczonych, Richard Nixon, a drugi jego zastępca Spiro Agnew. Te zegarki, jednakże, zostały później zwrócone ze względu na surowy protokół przyjmowania prezentów przez amerykański rząd.

Czasomierze z numerami 3 do 28 zostały wręczone astronautom NASA, 29 do 32 otrzymały prominentne osoby ze świata szwajcarskiego rynku zegarmistrzowskiego i polityki, a zegarki 33 do 1000 zostały sprzedane w sieci detalicznej.